Merle Yorkshire Terrier

09.03.2023

Klasifikácia FCI: neuznané plemeno


Blue merle: Jasná, striebristo modrá, s čiernym mramorovaním. Celkový dojem musí byť modrý. Oči hnedé, modré. Nos čierny.


Gold merle: Zlatistá, béžová až hnedá farba s čiernym mramorovaním. Celkový dojem musí byť zlatistý.


Choco merle: Čokoládovo hnedá farba s tmavým mramorovaním. Nos hnedý až pečeňový. Oči iskrivé, hnedé, jantárové, modré, zelené.


Blueberry: Biela v rozvrhnutí rovnako ako biewer, so znakmi blue merle. Nos čierny. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá.


Chocoberry: Biela v rozvrhnutí rovnako ako biewer, so znakmi čoko merle. Nos hnedý/pečeňový. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá, zelená.


Lilacberry: Sfarbenie lila merle s bielou v rozvrhnutí minimálne do výšky 2/3 nôh, celé brucho, golier okolo krku a 1/3 koniec chvosta. Nos hnedý / pečeňový. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá, zelená. Sýto pálené znaky majú prednosť, ale ich absencia nesmie byť penalizovaná. Biela farba je akceptovaná na krku, hrudníku, nohách, spodnej strane ňufáku, plešine na hlave a biela rozšírená zo spodnej strany tela. Biela na hlave by nemala prevažovať. Oči musia byť úplne lemované farbou a pigmentom. Nosná huba čierna. Pre sfarbenie merle je charakteristické, že vekom tmavne. Oči hnedé, jantárové alebo modré. Diskvalifikujúca chybou je biela farba na tele, to znamená na chrbte medzi kohútikom a chvostom.


Red merle: Po narodení hnedé šteňa (na chrbtici tmavšie) s merlovaním, v dospelosti zozlatne a je zameniteľné s golddustom. Merlovanie väčšinou nie je viditeľné. Oči hnedé, modré. Nos čierny.


Viac TU:


Ako funguje gén MERLE?

Gén merle zosvetľuje len náhodné, nepravidelné rozptýlené segmenty a nie celú plochu tela, pričom na zosvetlenej ploche zostávajú škvrny pôvodnej farby. Škvrny môžu byť akejkoľvek veľkosti a môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele zvieraťa. Merle býva zvyčajne dobre viditeľné pri narodení, ale u niektorých jedincov základného sfarbenia sa môže merle vzor časom vytrácať či zanikať, tzv. CRYPTIC merle.

Výskyt Cryptic merle, čiže skryté merle, je pomerne zriedkavým javom. Ide o jedinca, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti. V podstate sa jedná o extrémne tmavého merle jedinca. Obvykle možno merle vzor rozpoznať aspoň u šteniat. Často majú merle škvrny na ušiach, alebo špičke chvosta.

Gén MERLE a sfarbenie očí

Oči môžu byť vplyvom alely M sfarbené na modro alebo majú oči rôznu farbu, tzn., že napr. jedno bude modré a jedno hnedé. Môže tiež dochádzať k tzv. Heterochrómiu iridis, teda viacfarebnosť oka. Vplyvom schopnosti génu tvoriť strakatý vzor môže aj sfarbenie oka dostávať bizarnú podobu. Môžu sa vyskytovať pruhy, mramorovanie, bodky, alebo jednofarebné časti oka. Obe oči môžu byť aj celé hnedé, bez známok zriedenia.

Double merle / Homozygotné merle

Double merle je jedinec narodený zo spojenia dvoch merle jedincov.

Double merle často postihujú ťažké dedičné defekty (syndóm merle) – slepota, hluchota, slabý imunitný systém... Postihnuté nie sú vždy všetky jedince, ale väčšina z nich. Typická je prevaha bielej farby, v prípade postihnutia očí sa defekty prejavia i tam a to nielen vizuálne.

Double merle psy sa nedožívajú vysokého veku pre mnohé zdravotné komplikácie.

Toto kríženie je u nás zakázané a považuje sa za týranie chovom!

Ak homozygotného merle (double merle) jedinca kryjeme s jedincom non-merle (bez merle génu), všetky šteniatka vo vrhu budú heterozygotnou merle.

V súčasnosti existujú genetické testy, ktoré dokážu so 100% istotou potvrdiť či daný jedinec je, alebo nie je merle. Vďaka nim sa dá odhaliť aj cryptic merle, čiže skryté merle, ktoré predstavuje riziko pri krytí merle jedinca v chove.

  • Non-merle (mm) - jedinec bez génu merle
  • Merle (Mm) - jedinec s génom merle
  • Cryptic merle, skryté merle (mM) - jedinec, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti
  • Double merle (MM) - jedinec, ktorý vznikne skrížením dvoch merle

Pri merle jedincoch existujú dve varianty:

  • Mm - (merle heterozygot) - má jednu merle alelu
  • MM - (merle homozygot) - má dve merle alely

m - je skratka pre jednofarebnú alelu (recesívnu)

M - je skratka pre merle alelu (domiantnú)

Zdroj: https://www.dogee.sk/dogee-blog/merle/ 

Viac článok TU:

Flag Counter